Prof. Celal Şengör’e tepki var… Kim zır deli

İbrahim Gündüz

Prof. Dr. Celal Şengör’ün vahşi madencilik uygulamalarına karşı çıkan vatandaşları “ZIR CAHİL” ilan etmesine vatandaşlar ve çevreciler tepki gösterdi.

Profesör Şengör bu açıklamayı, Erzincan-İliç’te bulunan Çöpler Altın Madeni’nin en az üç katı büyümesine imkan sağlayan, 122 bin ton sülfürik asit ile 11 bin ton siyanür kullanılmasının yolunu açan ÇED İPTAL DAVASININ bilirkişi keşfinden bir gün önce yapması dikkat çekti.

Avukat İsmail Hakkı Atal, Prof. Dr. Celal Şengör’ün, “‘Madencilik doğayı tahrip eder’ diyen adamı kovacaksın.” sözlerine de tepki gösterdi. Şengör’ün açıklamasının zamanlamasının manidar olduğunu söyleyen Atal, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en büyük altın madeninin, şu anda burada siyanürlü, sülfirik asit ve 39 çeşit kimyasal barındıran 66 milyon ton zehirli atık var. Şu anki davamız bunun 200 milyon tona çıkartılması davası. Atık havuzunun 200 futbol sahası büyüklüğünden 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkartılması davasının keşfinden bir gün önce bu toplantıyı kim organize etti? Bunu kim manipüle etti? Celal Şengör’ü oraya Anagold mu çağırdı? Söyledikleri de kale alınacak şeyler değil. Zamanında insan pisliği yemenin faydalı olduğunu savunan bir insan. Çok da üzerinde durmaya gerek yok.”

KİMLER “ZIR CAHİL”

Eski maden sahalarının doğaya tekrardan kazandırılması konulu panelde konuşan Prof. Dr. Celal Şengör’e göre, Alamos Gold’un Kazdağları ekosisteminde bir çırpıda 347 bin ağacı kesmesine karşı çıkanlar “ZIR CAHİL!” oluyordu.

Yine Milas-İkizköy’de bölgeyi ay yüzeyine çeviren linyit kömürü madenlerine karşı çıkan; köylerine, sularına, zeytin bahçelerine sahip çıkan vatandaşlarımız da Şengör’e göre “ZIR CAHİL” oluyordu.

SUSUZ BODRUM’DAN İTİRAF

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 3 Aralık 2023 tarihinde Halk TV’de Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu Görkemli Hatıralar programında yaptığı konuşmada, Akbelen’deki mücadelenin BİR SU MÜCADELESİ olduğunu söyledi. Üç termik santralin bölgedeki su kaynaklarını tükettiğini ve zehirlediğini söyleyen Aras, “İki termik santral Bodrum’un su ihtiyacının yüzde 80’ini heba ediyor” diyerek, Şengör’e göre “ZIR CAHİLLİK” ediyordu.

Yüzde 79’u maden bölgesi ilan edilen Kazdağları’nda, Yüzde 74’ü maden bölgesi ilan edilen Yeşil Ordu’da pıtrak gibi çoğalan madenlere karşı mücadele eden vatandaşlar da Şengör’e göre “ZIR CAHİL” oluyordu.

Muğla’nın Latmos Dağı’nda milyonlarca yıllık doğal kaya heykellerini, insanlığın ilk izlerini vahşi madencilik saldırısından korumaya çalışanlar da Şengör’e göre “ZIR CAHİL” di.

KOVULMASI GEREKENLER

Prof. Dr. Celal Şengör, “’MADENCİLİK DOĞAYI TAHRİP EDİYOR’ DİYEN ADAMI KOVACAKSIN” diyerek çevrecileri de hedef haline getirdi.

Evet birilerinin kovulması gerekiyor. Ancak kovulması gerekenler topraklarını, bahçelerini, köylerini korumaya çalışan vatandaşlar değil. Kovulması gerekenler vatandaşların zeytin bahçelerini, fındık bahçelerini, köylerini, meralarını, yaylalarını ve su kaynaklarını zehirleyenler. Vatandaşların meralarını, yaylalarını param parça edenler.

Kovulması gerekenler, bir çırpıda yüz binlerce ağacı kesenler. Köylerin ortasında, şehirlerin dibinde açık alanlarda binlerce ton siyanürü taşa-toprağa boca edenler.

Kovulması gerekenler köylüyü, vatandaşı böyle korumasız, savunmasız bırakanlar. Vatandaşı kendi toprağında öksüz, çaresiz ve takatsiz bırakanlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x