Hangi müzeler, ne zamana kadar ücretsiz?

Cumhuriyetin 100. yılı kutlaması kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 müzenin 100 gün boyunca ücretsiz ziyaret edilebileceğini açıkladı. Vatandaşlar ücretsiz şekilde Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etmek için kod alması ve saat 11.00’dan önce gitmesi gerekiyor.

MÜZELER NE ZAMANA KADAR ÜCRETSİZ?

Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak yerli ziyaretçiler, 2 Ekim Pazartesi gününden itibaren 100 gün boyunca Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni sabah 11.00’e kadar ücretsiz ziyaret edebilecekler.

ÜCRETSİZ MÜZE NASIL GİRİLİR?

Kampanyadan yararlanmak isteyen ziyaretçilerin, Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden “Cumhuriyet 100. Yıl Müze Kampanyası” kodunu alarak girişte göstermeleri gerekiyor.

HANGİ MÜZELER ÜCRETSİZ?

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un tarihî yarımadasında yer alan Yerebatan Sarnıcı, 1600 yıllık geçmişiyle dünyanın en önemli kültür miraslarından biri olarak kabul ediliyor.

Çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda restore edilen Yerebatan Sarnıcı, büyüleyici atmosferinde ev sahipliği yaptığı etkinlikler ile ziyaretçilerini adeta tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Şerefiye Sarnıcı

Dünyanın 360 derece projection mapping sisteminin entegre edildiği en eski yapı olan Şerefiye Sarnıcı, ziyaretçilerine sıra dışı bir müze deneyimi yaşatıyor.

1600 yıllık tarihin sanat ve teknolojiyle buluştuğu atmosferde büyüleyici bir deneyim sunan sarnıç, Günümüze Şerefiye Sarnıcı ve Su Medeniyeti İstanbul adlı 2 farklı mapping gösterimi ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, ziyaretçilerine İstanbul’un Fethi’ni 3 boyutlu bir şekilde deneyimleme imkanı sunuyor.

“Sultan Mehmed’in Rüyası” isimli projection mapping gösterisi ile ziyaretçilerini adeta İstanbul’un Fethi’ne tanıklık ettiriyor.

Miniatürk

Türkiye’den ve Osmanlı coğrafyasından eserlerin minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk, ziyaretçilerine geçmişe yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Antik Çağ’dan Roma’ya ve Bizans’a, Selçuklu’ya Osmanlı’ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x