Fidan: Filistinliler’in acısının sürmesine izin vermeyeceğiz

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Refah Sınır Kapısı’nı bir an için bile kapatmadıklarını ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanının insani yardımların geçişini engellediğini belirtti.

Mısır’da devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen Gazze’deki gelişmelerin ele alınacağı “Kahire Barış Zirvesi” başladı.

Kahire’nin doğusunda inşa edilen yeni idari başkentte gerçekleştirilen zirvesinin açılış konuşmasını Mısır Cumhurbaşkanı Sisi yaptı.

ÇÖZÜM HALKIN BAŞKA BÖLGERLERE SÜRÜLMESİ DEĞİL

Filistin meselesinde çözümün göç olmadığını belirten Sisi, “Çözüm, bütün bir halkın başka bölgelere sürüklenmesi değildir. Bilakis tek çözüm, adalettir. Filistinlilerin, kendi topraklarında, yeryüzündeki diğer halklar gibi geleceklerini belirleyebilecekleri, onurlu ve güvenli bir şekilde bağımsız devletlerinde yaşamalarıdır.” ifadelerini kullandı.

Sisi, yardımların Gazze’ye girişi için Birleşmiş Milletler (BM) ile koordineli olarak Refah Sınır Kapısı’nın “sürekli” açık kalması konusunda ABD Başkanı Joe Biden ile anlaştığını dile getirerek, “Refah Sınır Kapısı’nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi.” dedi.

Filistin meselesinin Mısır pahasına tasfiye edilmesinin asla gerçekleşmeyeceğini vurgulayan Sisi, Gazze Şeridi’nde yaşananlar ve zorla yerinden edilme girişimlerine karşı uluslararası sessizliği kınadı.

“GAZZE’YE KARŞI SAVAŞ DERHAL DURMALI”

Zirvede konuşan Ürdün Kralı 2. Abdullah ise Gazze’ye yönelik saldırıların derhal durması gerektiğini söyledi.

Kral 2. Abdullah, şunları kaydetti:

“Önceliklerimiz açık ve acil. Öncelikle, Gazze’ye karşı savaş derhal durmalı. Sivillerin korunması ve sivillerin hedef alınmaması konusunda ortak değerler ve insan hakları hukuku doğrultusunda ortak bir tutum takınılmalı, aksi halde bunu bir kesime uyguladığımızda bu değerler tüm anlamını kaybeder.”

Ürdün Kralı, Gazze Şeridi’ne sürekli ve kesintisiz bir şekilde insani yardım, yakıt, gıda ve ilaç ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

Gazze’den Filistinlilerin zorla göç ettirilmesi konusuna da değinen Kral 2. Abdullah, Filistinlilerin iç ve dış göçe zorlanmasını kesinlikle reddettiklerini belirterek, “Bu uluslararası hukuka göre bir savaş suçudur ve hepimizin kırmızı çizgisidir.” dedi.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, şu ifadeleri kullandı:

“Gazze’de devam eden acımasızca bombardımanı, yardıma muhtaç ve mahsur kalmış insanlara kolektif cezalandırmayı konuşuyoruz. Bu açıkça insan haklarının ihlalidir ve savaş suçudur.”

Zirveye, Türkiye’den Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katıldı.

Zirveye katılanlar arasında Ürdün Kralı 2. Abdullah, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife ile Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres bulunuyor.

HAKAN FİDAN: DEVAM EDECEK OLURSA KÜRESEL BARIŞI TEHDİT EDER

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail’in 2 milyon insanı, insan yaşamına uygun olmayan bir bölgede açık hava hapishanesinde tuttuğunu belirterek, “Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz.” dedi

Bakan Fidan, Mısır’ın başkenti Kahire’de Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı “Kahire Barış Zirvesi”nde katılımcılara hitap etti.

Fidan, İsrail’in 2 milyon insanı, insan yaşamına uygun olmayan bir bölgede açık hava hapishanesinde tuttuğunu ve bunu terörizme karşı savunma olarak adlandırdığını dile getirerek, “Filistinlilerin acılarının devam etmesine asla izin vermeyeceğiz. Ne Filistinliler için ne de hiç kimse için bu tarz suçlara göz yummayacağız. Eğer bu devam edecek olursa coğrafi bir tırmanışla tüm küresel istikrarı ve barışı tehdit edecektir.” ifadesini kullandı.

“(İsrail-Filistin çatışması) Yeni bir garanti mekanizması tasarlanıp hayata geçirilmelidir. Tarafların adil bir barış için attığı adımların garanti edilmesi gerekmektedir.” diyen Fidan, Türkiye’nin bu konsept için adım atmaya, adil ve güvenli bir gelecek için üstüne düşeni yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x