Emekliler için seyyanen zam müjdesi geldi! 2024 yılı maaşları belli oldu!

Son dönemde en çok merak edilen başlıklardan birisi de emeklilere gelecek olan zamlar diyebiliriz. Herkes emekli maaşının yeni yılda ne kadar olacağını merak ediyor. Nitekim 2024 yılı emekli maaşları da büyük oranda kesinleşti. Peki yeni yılda emekli maaşları ne kadar olacak?

Bilindiği üzere şu anda en düşük emekli maaşı 7500 TL civarlarında. Bu miktar Temmuz ayından önce gelen ara zamla kesinleşmişti. Temmuz ayında gelen zam ise kök ücretler baz alınıp yapılınca pek çok emekli 500 TL ve altında komik rakamlarda zamlar aldılar. Fakat bu durum yeni yılda telafi edilecek.

Hali hazırda asgari ücret ve emekli maaşları üzerine son çalışmalar yapılıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde asgari ücret için hükümet, işçi ve işveren kesimi bir araya gelmiş ve ilk toplantıyı gerçekleştirmişti. Emekli maaşları için de direkt olarak Çalışma Bakanlığı tarafından bir süreç yürütülüyordu. Nitekim bu süreçte de sona gelindi.

Yeni yılda emekliler maaş oranında hayli yüksek bir beklenti içerisindeler. Çünkü pek çok emekli Temmuz ayını zamsız geçirdi. Nitekim bu hoş bir durum değil. Şimdi herkes gözünü 2024 yılı için gelecek zamma çevirmiş durumda.

Geçtiğimiz dönemde emekli maaşlarına gelecek olan zamlara dair bazı söylentilerle karşılaşmıştık. Bu söylentilerin genelinde en düşük emekli maaşının 11 bin TL civarında olacağı belirtiliyordu. Hali hazırda bu zaten enflasyon farkı ile iyi kötü sağlanmış durumda. Yani emekli maaşları 2024 yılı içerisinde kesinlikle 5 haneli sayılara çıkacak. Fakat bir de seyyanen zam var.

Genel beklenti enflasyon farkının yanında emeklilere seyyanen zam ya da refah payı adı altında ek bir ödeme yapılması yönünde. Nitekim bu ödemenin detayları da yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Son kulis söylentilerine göre emeklilere enflasyon farkının yanı sıra 2 bin TL’lik de seyyanen zam yapılacak. Bu sayede seyyanen zam ile birlikte emekli maaşları arasındaki uçurum da bir nebze eritilmiş olacak.

Tabi ki yine de gelecek olan resmi açıklamayı beklemek en doğrusu. Muhtemelen önümüzdeki 2 hafta içerisinde seyyanen zam oranları da büyük ölçüde kesinleşmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x